Uganda Theatre

Source: The Uganda Almanac, 1997

1976
Best actor: Christopher Mukiibi, Ekinyumu
Best actress: Rose Mbowa, Hamlet
Best production: Ngoma Players, The City Game
Best script: Kings’ College Budo, Destined To Your Mother’s Breast

1977
Best actor: Aroma Sezzibwa, Enkomero Ya Byona
Best actress: Vivian Mbiire, Kasokka Mbirya
Best production: Masaka Dramactors, Ejjembe Lya Sessanga
Best script: Maya Dramatic Society, Keziya Yabyesombera

1978
Best actor: Sam Kagoda, Kaliisoliiso
Best actress: Deborah Sentumbwe, Amaka Mazibu
Best production: Namasagali College, Song Of The Bantu
Best script: Asiita Theatre Company, Engule Ya Kamukuukulu

1979
Best actor: Joseph Kayiru, Saamanya
Best actress: Stella Nanziri, Dan-Dina-Don
Best production: Namasagali College, Song Of The Gospel
Best script: Jinja Dramatic Society, Akafa Omukuto

1980
Best actor: Joseph Walugembe, Endless Nights
Best actress: Judith Naluggya, The Skin Of Our Teeth
Best production: Asiita Theatre Company, Ensolo Za Maziga
Best script: D. Kiwanuka-Sembali, Mulumba Omutukirivu Ne Banne; Fagil Mandy, Endless Night

1981
Best actor: Badru Ntege, Ndibassa Ekitta Bonna
Best actress: Halima Nassuna, Ekitangaala Mu Nzikiza
Best production: Black Pearls, Ekitangaala Mu Nzikiza
Best script: Simon Kawagga-Byansewa, Life After Death

1982
Best actor: Harry Matovu, Ennaku Y’Obugamba
Best actress: Domine Ngamije, Omuzadde N’Omwana
Best production: Namasagali College, Song Of Impi
Best script: Simon Kawagga-Byansewa, Life After Death

1983
Best actor: Stephen Ogwang, The Marriage Of Anansewa
Best actress: Jane Nansubuga, Ebweru Telemerwa
Best production: Makerere University Music, Dance and Drama Department, The Marriage Of Anansewa
Best script: Jacob Bulezi-Kasozi, Essanyu Lya Ssanyu

1984
Best actor: Actor unknown, Omugwetwa Noha
Best actress: Joyce Kikomeko, Lubwama
Best production: Linda Dramatic Society, Ngana Gumwoyo
Best script: Kabalega Secondary School, Behind The Reed Fence

1985
Best actor: Andrew Benon Kibuuka, Akasambattuko
Best actress: Teddy Nassuuna, Ejjembe Lya Gaboggola
Best production: Namasagali College, Land Of Make Believe Revisited
Best script: Uganda Music and Drama Society, Nalunga Wa Jjuko

1986
Best actor: Charles Wakhata, Abagiri
Best actress: Prossy Nassali, Agaali Amakula
Best production: Bakayimbira Dramactors, Agaali Amakula
Best script: Lugazi Dramatic Society, Embuga Ya Kiwandagala

1987
Best actor: Jackson Ndawula, Enjawulo Ye’mu
Best actress: Jacqueline Lule, At Mama Kapi’s
Best production: Linda Dramatic Society, Yee Ye
Best script: Student Theatre Company, The Rejection

1988
Best actor: Solomon Nkoyooyo, Liz
Best actress: Reste Kaddu, Fences
Best production: Unknown group, Fences
Best script: Christopher Mukiibi, Unknown script

1989
Best actor: Jenkins Oryem, Great Caesar
Best actress: Unknown
Best production: Unknown
Best script: Espaliers, Bazibu

1990
Best actor: Abbey Kakande, Musayi Gwange
Best actress: Agnes Nalubega, Omunala
Best production: Black Pearls, The Divided Family
Best script: Bakayimbira Dramactors, Omunala

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here